24.07.2024.
Zatražen hitan Plavi Plan za Europu
Zajedničko pismo koje je objavljeno prošli tjedan je potpisala 21 država, uključujući Hrvatsku. Inicijativu je započeo Portugal, kao jedna od država koja je naročito pogođena nestašicom vode i ostalim nepogodama povezanima s ovim po život važnim resursom. Članice zahtijevaju od Europske komisije sveobuhvatan pristup koji je u skladu sa Strateškom agendom, dokumentom Vijeća o smjernicama politike, odobrenom 27. lipnja.
Traži se od Europske komisije jačanje sigurnosti vode, s tim da bi ovakav strateški i vitalni prirodni resurs trebao biti tretiran kao "glavni prioritet" u nadolazećem dnevnom redu EU-a.
U pismu upućenom izvršnom potpredsjedniku Komisije Marošu Šefčoviču, 21 država članica pozvala je na holistički pristup na razini EU-a koji pokriva resurse slatke i slane vode, zaštitu ekosustava, ljudsku potrošnju, poljoprivredu i samu prehranu te ulogu vode u energiji i industriji.
"Potreban je sustavni pristup kako bi se osigurala sinergija i koherentnost u svim zakonodavnim i procesima planiranja, kako bi se bolje integrirali aspekti vode i ciljevi očuvanja kako bi se osigurala dostupnost i sigurnost zaliha vode", stoji u zajedničkom pismu.
Blue Plan deklaracija
Deklaracija o Plavom planu EU-a naglašava:
Budući da je voda od ključne važnosti i s obzirom na izazove s kojima se susreće naš kontinent, ali i cijeli svijet, EGSO je čvrsto uvjeren da voda više ne može biti tek jedan od elemenata zelenog plana i da na razini EU-a treba uvesti velike promjene. Stoga poziva europske institucije da vodu smatraju prioritetom i donesu plavi plan EU-a kao zasebnu stratešku politiku jednakovrijednu zelenom planu.
Plavi plan EU-a mora biti potpuno komplementaran zelenom planu EU-a i ciljevima održivog razvoja UN-a i s njima biti u potpunoj sinergiji. To mora biti sveobuhvatna i dosljedna politika koja se temelji na vodećim načelima i konkretnim mjerama navedenima u nastavku.
Želimo li osigurati budućnost otpornu na vodne krize, trebamo predvidjeti potrebe, očuvati zajedničke vodne resurse i njima na odgovarajući način upravljati u kratkoročnom, srednjoročnom i dugoročnom razdoblju.
Europa izazove povezane s vodom može preobraziti u nove prilike za tehnološki razvoj, društveni napredak, nova radna mjesta, vještine i rast poslovanja, a istodobno poštovati okoliš.
Odbor poziva institucije EU-a i države članice da ta načela i prijedloge uzmu u obzir i vodu prepoznaju kao strateški prioritet za programsko razdoblje 2028. – 2034. i nakon njega i integriraju ga u sve politike EU-a.
Vrijeme je da udružimo snage i pronađemo zajednička rješenja za sistemsku krizu vode.
Održivu budućnost bez vodnih kriza možemo osigurati samo ako djelujemo zajedno i ako na razini EU-a postoji čvrsta i ambiciozna vodna strategija.
Deklaracija potom izlaže vodeća načela Plavog plana EU-a kao i mjere koje treba hitno provesti u okviru plana.
Odgovor inicijative Voda Malih Divova vidimo povezanim s jednom od hitnih mjera plana koja glasi:
"U svim državama članicama moraju se provesti informacijske kampanje i uvesti posebne mjere za bolje razumijevanje vrijednosti vode i dugoročnu promjenu ponašanja."
Cjelokupnom tekstu deklaracije se može pristupiti na linku:
https://www.eesc.europa.eu/sites/default/files/2024-01/qe-04-23-852-hr-n.pdf
https://www.eesc.europa.eu/en/initiatives/eu-blue-deal
Izvori:
https://www.eesc.europa.eu/en/initiatives/eu-blue-deal
https://www.euronews.com/green/2024/07/17/water-resilience-cant-be-ignored-21-member-states-warn-eu-executive